Mangalicakolbászos rakott krumpli GAZDA módra

Krumpli, kolbász, tojás, tejföl – egyszerű mint a fa ék. Az összetevők listája ugyan kurtácska, és az elkészítés sem nagy kihívás, az igazán jó alapanyagok kiválasztásával érdemes bíbelődni egy kicsit. Tartsatok velem, és elmesélem, hogyan készül az ínycsiklandó és szaftos raktott krumpli GAZDA módra!

Bármilyen edényben süthető, de két komplett rétegnél nem szoksásom többet egymásra halmozni. Ahogy nagyanyámtaól tanultam: a legeslegjobb akkor lesz, ha előző este (vagy pár órával hamarabb) összerakjuk félig megsütjük, aztán miután kihűlt, egy újabb réteg tejföllel gazdagon megkenjük és készre sütjük.

Így lesz igazán szaftos:

Ha zsírosabb tejfölt használunk ehhez az ételhez, szaftosabb lesz, a soványabból inkább víz sül ki, így nem érdemes ilyen újkori huncutságokkal szórakozni, a tejföl legyen jó zsíros, amivel spórolni tilos!

A legnagyobb trükköm azonban a kolbász, amiből legalább 80% hústartalmú, hagyományos eljárással készült fajtát szabad választani. Ha igazán izgalmas, házias ízekre vágyunk, karikázzunk bele egy párat a mangalicakolbászomból! A karikázás után érdemes kicsit megpirítani egy serpenyőben, és a kisült zsírt is egyenletesen locsolgatni az ételre rétegépítés közben. Ha ezeket betartod, garantáltan nem lesz száraz a vacsora!

Ahhoz, hogy a rakott krumpli rakott krumpli legyen, a következőket rétegzem a sütés előtt: 1. megfőzött és felkarikázott krumpli, 2. megfőzött, felkarikázott tojás, 3. felkarikázott, kicsit megpirított GAZDA mangalicakolbász, 4. sok-sok tejföl. 




Íme a hozzávalók 4 adaghoz:


1 kilogramm krumpli


4 darab tojás


1 pár GAZDA mangalicakolbász


0.6 liter 20%-os tejföl


fél dekagramm só 



Nézzük az elkészítést nagyanyám receptje alapján:

1. A krumplit sós vízben, héjában kezdem főzni, így jó darabig eltart, viszont megfőzve és kicsit visszahűtve könnyű hámozni. Ha valaki időszűkében van, megteheti azt, hogy meghámozza, felkarikázza a krumplit, és forrásban lévő vízben 8-10 percig főzi a karikákat, aztán óvatosan szűri le, hogy ne törjenek össze.

2. Amíg a krumpli készült, feltettem a tojásokat hideg vízben főni. Forrás után 12 percig főzom, majd hideg vízben langyosra hűtöm, meghámozom aztán félreteszem.

3. A mangalicakolbászokat karikákra vágtam, és enyhén megpirítottam. Ezt a lépést akár ki is lehet hagyni, de inkább ne!

4. Amikor a krumpli megfőtt (a hústű akadálytalanul csúszott bele), langyosra hűtöm, és magam elé vettem egy nagyjából 30×40 centis üvegtálat. Kezdődik az összerakás!

5. A sütőt 180 fokra melegítem légkeverés nélkül. A tepsi alját szűk centis karikákra vágott krumplival fedem le, kóstolgatom, sózogatom amíg tökéletes nem lesz.

6. Erre jön 4 tojás a tyúk alól, felkarikázva, amatőrök szeletelőt is használhatnak.

7. Most következett a megpirított kolbász fele, és a kisült zsírjából is csepegtetek rá pár kiskanállal.

8. És a negyedik összetevő a tejföl, az egészet beborítom tejföllel. Nálunk mindenki nagyon tejfölösen szereti, ezért teljesen befedtem az egészet.

9. A maradék hozzávalókból jöhet az ismétlés: krumpli+só, tojás, kolbász. Ha úgy jön ki a lépés, és maradt annyi krumpli, a második kolbászos réteg tetejét is beboríthatjuk krumplikarikákkal, pont ahogy jól esik.

10. Végül a záró tejfölréteg következik, aki cuccosan szereti, kenje jó vastagon, mindent elfedve a tejföllel.

11. Mehet a sütőbe, ha azonnal kell, akkor körülbelül háromnegyed-egy óra alatt sül össze. Ha viszont van idő, csodát tesz vele, ha két menetben sütjük. Elsőre csak félig, aztán hűljön ki, a második sütés előtt mehet rá még egy rendes réteg tejföl, mert az elsőt beissza, aztán irány a sütő, és készen is van!

Jó étvágyat kívánok az egész családnak!


Üdvözlettel,

a GAZDA

Utóirat: Kolbászból irdomos úgy felkészülni, hogy ha bármikor megkívánnánk néhány harapást, ne a rakottkrumpliból kelljen kihalászni!

Megosztom

Olvasd el ezt is

Gazdagasztró

5+1 tipp a tökéletes húsvéti sonkához

Nyakunkon a húsvét, így biztosan Te is elgondolkoztál már azon, hogy dobhatnád fel a szürke hétköznapokat egy olyan formabontó, tökéletes húsvéti lakomával amitől minden vendégnek tátva marad a szája az asztalnál! Nem lesz nagy meglepetés, ez alkalommal is visszanyúlunk a gyökerekhez, így nagyanyám húsvéti sonkafőzési praktikáit osztom most meg veletek annak érdekében, hogy mindenki megnyalja mind a tíz úját a böjt után! Nézzük mi a titok nyitja!

Tovább olvasom
Gazdagasztró

Lázár chef asztalán a GAZDA termékek

Az ünnepek közeledtével minden izgalmas praktikát érdemes bevetni ami jól jöhet a vendég várás során. A Lázár chef által megkomponált hidegtál egy igazi remekmű, amelyet a GAZDA termékek tesznek hamisíthatatlanná!

Tovább olvasom
Gazdagasztró

Tökéletes házi pizza, a la GAZDA

Trikolor az trikolor, nézhetjük így is, úgy is, de ha már kikacsintunk a magyar konyha világelső mezőnyéből, egyértelmű hogy az olasz területre érdemes kalandoznunk. Gasztrotúránk következő állomásán nem is foglalatoskodunk mással, mint a két ország remek irányelveit keresztezve megsütjük a tökéletes magyaros pizzát!

Tovább olvasom